Výdej ze skladu v Praze funguje každý pracovní den od 8 do 16:00.

Panasonic Lumix DC-GH5 + Leica 12-60 mm DG f/2.8-4

Kód: 96735
Akce BESTSELLER
14 hodnocení
Značka: PANASONIC
57 990 Kč –8 %
GH5 LEICA
57 990 Kč –8 % 52 799 Kč 43 635,54 Kč bez DPH
Na dotaz

Digitální fotoaparát Panasonic Lumix DC-GH5 - 4K 60 fps, snímač Live MOS 20,3 Mpix, 3,2" výklopný LCD displej, Wi-Fi, 5-osá stabilizace obrazu, rychlé automatické ostření, a mnoho dalších skvělých vlastnosti.

Detailní informace

Detailní popis produktu

GH5 je dle nás pořád vlajkovou Panasonicu. Pokud potřebujete natáčet videa ve 4K 4:2:2 (a zde máte možnost ještě 4K60p), tak Lumix GH5 je bezkonkurenční. Umožňuje nahrávat videa v 10-bitech ve 4K! Sice jen ve 25 snímcích interně (to znamená na kartu ve fotoaparátu), ale přes HDMI výstup umí poslat 10-bitový záznam externě až v 60 snímcích. Pokud si tedy pořídíte Atomos Ninja V rekordér, tak můžete natáčet výrazně kvalitnější videa v Prores kodeku až při 60 snímcích ve 4K rozlišení. Obecně záznam v 10-bitech je velmi podstatná věc. Není to jen tak nějaká specifikace, je to základ této kamery. Ta přidaná hodnota je fascinující. Určitě jste si někdy všimli když jste natáčeli západ slunce, že se vytvořila taková nerovnoměrná duha žlutých barev. To se Vám při 10-bitech již nestane. Barvy budou krásně spojené plynulým přechodem.

Na Panasonic GH5 točíme většinu našich recenzí, které můžete vidět na našem YouTube kanále. Jedna z nejnovějších recenzí je třeba na gimbal Moza Mini-MX. Spoustu záběrů v recenzi jsme točili na GH5 a výsledky z videa (nikoliv fotek, ale přímo výstřižky z videa) můžete vidět níže.

recenze1

recenze2

recenze3

Na výše uvedených fotkách (screenshotech z videa) je však jedna společná chyba a to sice natáčení do 8 bitů. Když se podíváte pořádně, můžete vidět rozčtverečkované nebe. Důvodem je agresivní postprodukce (color grading), který následně takto pokazí detaily obrazu. Nicméně za ty barvy nám to stálo, takže jsme to až tak neřešili. Kdybychom bývali točili do 10-bitů (což GH5 umí, ale ne ve zpomaleném záběrů) získali bychom výsledky lepší, viz. info níže (rozdíl 8-bit a 10-bitové obrazu).

Který ze snímků je natočený v 8-bitech a který v 10-bitech je pravděpodobně všem na první pohled jasné :)

SDR-vs-HDR-example

Nicméně počet bitů není vždy základ. Překvapivé jsou specifikace kamery jako takové. Ve 4K můžete nahrávat až 60 snímků. Sice v režimu VFR (variabilní snímkovací frekvence - natočí to rovnou zpomalený záběr bez zvuku), ale to může být výhoda pro postprodukci, kde potřebujete krásně zpomalené video vidět rovnou. 50 snímků ve 4K lze natáčet se zvukem. To je zpravidla nastavení, na které my natáčíme skoro všechny naše videorecenze a testy na produkty. Příklad videa natočený v této 4K kvalitě naleznete zde:

playbuttinYouTube - odkaz na ukázku z naší tvorby natočenou ve 4K50p

Rozlišením však GH5 nekončí. Obsahuje extrémní optickou stabilizaci! 5-sou stabilizaci přímo na senzoru! V praxi to znamená, že můžete nasadit jakýkoliv objektiv bez stabilizace a výsledek bude stabilní. Pokud použijete třeba nějaký Speed Booster s objektivem typu Sigma Art 50-100mm budete moct (bez přehánění) točit z ruky a záběry nebudou roztřesené. Věřte, že optická stabilizace na GH5 nemá konkurenci.

Pokud jste člověk, který naopak jde po kvalitě záznamu videa a fotí velmi zřídka, či nefotí vůbec, určitě bude Panasonic GH5 naprosto ideálním společníkem. Ten fotoaparát je nesmrtelný, přežije různé počasí. Má dva sloty na SD karty, takže neustále točíte a neřešíte místo v kameře. K natáčení na celý den bohatě postačí 2 x 128 GB karta se zápisem 95 MB/s. Lze volit i pomalejší kartu na zápis, ale fotoaparát pak při zapnutí je takový lehce pomalejší (načítá se pomaleji), což je zbytečné riskovat. Pokud však rozpočet neumožňuje lze bez problému volit i těch 45 MB/s zápis (je tam rozdíl asi vteřina při zapínání). Rychlejší zápis karet není potřeba (teda pokud nechcete využít datového toku v HLG režimu 400 mbps), který je k dispozici od nejnovějšího firmwaru. Mimochodem na Film-Technika od nás dostanete vždy aktuální verzi fotoaparátu.

Podívejte se, jakou kvalitu obrazu z GH5 dostal Luke Neumann. 




Jinak co to vlastně to HLG je? Představte si, že umožníte fotoaparátu získat větší informace o obrazu tím, že mu povolíte ubrat barvy (saturaci, odstíny, kontrast), zkrátka věci, které si můžete v postprodukci přidat sami. HLG je jeden z režimu, který Panasonic nyní dodává do GH5 zdarma

Panasonic dále nabízí zákazníkům si dokoupit tzv.V-log, což je "obrazový režim" (něco jako když si volíte zda budete natáčet na režim standardní, neutrální, černobílý, sépii atd), který působí vybledle. Toto "vybledlé" však znamená větší množství informací o obrazu, větší "dynamické rozsah". Jakmile si v postprodukci tento "V-logový", či HLG záběr nabarvíte - výsledky budou šokující. Jakmile jste nikdy s barvením takto nepracovali - je čas začít! Nebojte se toho, není to složité.

2   1
V-LOG - nenabarvené - vysoký dynamický rozsah.   V-LOG - upravené v Adobe Premiere Pro
3   4
V-LOG - nenabarvené - vysoký dynamický rozsah.   V-LOG - upravené v Adobe Premiere Pro


Primárně doporučujeme Panasonic GH5 bez označení S. Novější verze GH5s je dražší a obsahuje lepší snímač pro práci ve tmě a dual ISO, což je obrovská výhoda pro někoho kdo točí často ve tmě bez použití světla. Však daň za "lepší snímač" u GH5s je obrovská. Verze S totiž neobsahuje stabilizaci na čipu. To je vlastnost Lumixu GH5 kterou dokáže zamotat hlavu i nadšenci konkurenční BMPCC 4K kamery, která je specifikacemi zajímavější než samotná GH5, nicméně i ve výsledku o dost dražší (baterky, datový tok a hodně úložiště).

GH5 je navíc velmi flexibilní. Lze ji rychlou zapnout, přepínat jednotlivé přednastavené funkce. Během pár vteřin lze přepnout z klasického režimu na slowmotion režim, který u GH5 je až do 180 snímků za vteřinu při FullHD rozlišení. Standardně si vždy nastavíme na dialu (otočném kolečku) C1 - 4K60p, na C2 - FullHD 180 fps a na C3 4K25p v 10-bitech s digitálním zoomem 2x. Toto nám umožní efektivně pracovat a točit neustále bez sundavání objektivů. Navíc když používáte ostré a kvalitní objektiv jako je zmiňovaná Sigma Art 18-35mm tak není potřeba již přehazovat objektivy skoro vůbec.

GH5 nabízí 20,3 megapixelový digitální Live MOS senzor bez low-pass filtru, který kombinuje Venus Engine pro dosažení nejvyšší kvality obrazu a rozlišení, reprodukce barev a maximální redukce šumu. Záznam obrazu s vysokou citlivostí ISO 25600.

5-osá stabilizace Dual I.S. Vám nabízí ještě účinnější redukci rozmazaní obrazu. Použití nového gyrosenzoru O.I.S (2-osý optický stabilizátor) a B.I.S (5-osý stabilizátor těla) zaručí velmi jemné ovládání pro maximální využití obou stabilizačních technologií.

Ukázka naší práce s Lumixem GH5 a Sigma Art 18-35 mm objektivem při použití Speedboosteru. Na níže uvedené video náš kameraman Rašid použil "V-log", ale Lumix GH5 od nové aktualizace firmwaru již podporuje HLG ve kterém se barví ještě lépe.



Na Panasonic Lumix GH5 točíme veškeré naše současné recenze (rok 2020).

GH5 poskytuje 4K 60p/50p ultra plynulý video záznam, jako první digitální zrcadlovka s jedním objektivem a bez časového omezení. Kromě toho je GH5 schopná 10 bitového 4:2:2 4K 30p/25p interního video záznamu a ještě věrnější reprodukci barev. VFR (Variable Frame Rate - nastavitelná snímkovací frekvence) umožňuje uživatelům nahrávat/zpomalovat/zrychlovat 4K video až v 60 fps (2,5x pomalejší) a FHD v 120 fps (7,5x pomalejší). GH5 umožňuje u V-LogL video záznam po zakoupení speciální DMW-SFU1 licence. Tato licence také aktivuje možnost využití tzv. LUT, takže uživatel může i pohodlně přehrávat V-LogL záznamy přímo na kameře. Nechybí ani praktické nastroje jako Waveform nebo Vector Scope.

gh5_kamera   Mnoho začínajících kameramanů přehlíží základní porty kamer. GH5 obsahuje plné HDMI. Tento audio/video port vám přinese nové možností díky externím rekordérům jako jsou Atomos Ninja V. Mimo rekordér však jsou lákavé samotné náhledové monitory. Jakmile pracuje člověk se stabilizátorem (gimbalem) velmi špatně vidí na displej. Velké HDMI je pevné na uchycení HDMI kabelu při manipulaci s gimbalem. Během hýbání kabelu tak nedochází k mikrovýpadkům obrazu u náhledového monitoru. GH5 umožňuje připojit sluchátka a jakýkoliv externí mikrofon na trhu
GH5 je napájená pomocí jedné baterie Panasonic BLF19. Tato baterie má kapacitu 1860 mAh, což je nic neříkající údaj. Kamera s tou baterií spolehlivě vydrží aktivně pracovat 2-3 hodiny. Naše osobní zkušenosti jsou, že potřebujete max 3-4 baterie na plný den aktivního natáčení.
Panasonic GH5 je naštěstí dodávaný s nabíječkou i baterií již v základním balení.
  5799_ninja-v-gh5-v2


film-technika-panasonic-gh5-banner

 


film-technika-panasonic-gh5-megapixelyfilm-technika-panasonic-gh5-snímkyfilm-technika-panasonic-gh5-stabilizacefilm-technika-panasonic-gh5-4k-videofilm-technika-panasonic-gh5-10bitfilm-technika-panasonic-gh5-detekce-pohybufilm-technika-panasonic-gh5-6k-photofilm-technika-panasonic-gh5-hledáčekfilm-technika-panasonic-gh5-popis

TECHNICKÉ SPECIFIKACE
Kompletní specifikace DC-GH5 v pdf: pdf4

 

OBSAH BALENÍ
1) Standardní příslušenství Panasonic Lumix GH5 (nabíječka, baterie, kabel na propojení, CZ manuál)
2) Objektiv Panasonic Leica 12-60mm DG F/2.8-4

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptetak.cz