Výdej ze skladu v Praze funguje každý pracovní den od 8 do 16:00.

Kamerový rig - z čeho se skládá a jak jej sestavit?

2660_banner_2

Pokud jste znalejší jedinec a odborné pojmy typů / standardů jednotlivých SmallRig či UUrig a jiných dílů jako NATO, Versa Frame, L-bracket, Cheese plate a další vám nejsou cizí, můžete tuto sekci přeskočit a rovnou přejít na další části. Pakliže tyto pojmy neznáte, pozorně čtěte dále. Začneme slovníkem. Některá slova se používají v angličtině, jiné jsou zase "počeštěné." Pro zobrazení definice slova postačí umístit kurzor na oranžově zvýrazněné slovo. Pakliže si přejete zobrazit úplnou definici, na oranžové slovo klikněte, otevře se nová stránka (pro vrácení zpět na článek použijte tlačítko ZPĚT nebo šipku doleva ve svém prohlížeči).

1/4" 
3/8" 
NATO
ARRI Locating
ARRI Rosette

Cold Shoe / Sáňky
Magic Arm
Cage / Klec
L-bracket / L-klec
Versa Frame
Side Handle / Boční rukojeť
Top Handle / Horní rukojeť
Baseplate / Základna
Rods / Tyče
Cable Clamp / Svorka pro kabely
Matte Box / Kompendium
Ball Head / Kulová hlava
Cheese plate
Rail Block / Adaptér pro tyče
Lens Support / Podpora objektivu
Counterweight / Protizávaží
Quick release plate / Rychloupínací destička
V-mount battery / V-mount baterie

V-mount rozvaděč / V-mount battery plate
D-tap

Nezapomeňte, že toto příslušenství se nenazývá obecně "SmallRig" - to je pouze konkrétní značka. Existují samozřejmě i jiné značky (např. UUrig), ale nejsou tolik známé, jelikož SmallRig je na trhu delší dobu a je celosvětově nejrozšířenější. A teď pojďme na věc.


rig_klec_lowres_v2


Klece se vyrábí většinou přímo pro konkrétní modely fotoaparátů / kamer. Je to základ všeho, tudíž doporučujeme vybírat klec obezřetně a podívat se, jaké poskytuje možnosti pro uchycení dalšího příslušenství. Pokud jste pro váš fotoaparát / kameru klec nenašli, ještě není všemu konec. Proto existují tzv. Versa Frame klece, v rámci mezí je můžeme nazvat jako "univerzální." I to má ale své meze, u Versa Frame klecí je důležité si pořádně překontrolovat rozměry a porovnat je s parametry vašeho fotoaparátu / kamery.

rig_klec_img_lowres

Klece z naší nabídky si můžete prohlédnout ZDE.

rig_rukojet_lowres_v3

Začít můžeme nejpoužívanější, horní rukojetí. Vybírat je nutné dle typu klece a možností uchycení. Např. pokud má naše klec v horní části pouze běžné 1/4" závity, nebude k ní možné připojit  ARRI Locating rukojeť. Pakliže bychom si zrovna vybrali vyhovující horní rukojeť s NATO uchycením a klec měla v horní části opět pouze 1/4" závity, lze to vyřešit dokoupením NATO drážky. Rukojeť s gumovým potahem bude pohodlnější, klasické hliníkové rukojeti se závity zase poskytují více možností pro přidání dalšího příslušenství. K horní rukojeti se nejčastěji připevňuje náhledový monitor na kulové hlavičce do sáněk, ale i jiné příslušenství.

rig_horni_rukojet_img_lowres

Dále lze ke kleci dokoupit i boční rukojeť. To už závisí jen na vašem rozhodnutí, zda ji potřebujete či nikoliv. Jedná se o užitečný doplněk, který vám poskytne další variantu úchytu a zlepší stabilitu při točení z ruky. Stejně jako u horní rukojeti je třeba dát pozor na kompatibilitu s klecí a typy upevnění si detailně předem zkontrolovat. K boční rukojeti se nejčastěji připevňuje směrový mikrofon či držák powerbanky do sáněk, ale i jiné příslušenství.

rig_rukojet_bocni_lowres

Rukojeti z naší nabídky si můžete prohlédnout ZDE.

Kombinace klece + rukojeti je pro většinu uživatelů bohatě dostačující. Je to takový nenáročný set za slušnou cenu pro točení z ruky, gimbalu i stativu. Pokud se ale cítíte více jako filmař než hobby videomaker nebo vás tato stavebnice pro zkušené kameramany baví a zajímá, pokračujte dále.


rig_zakladna_lowres_v2

Když se chystáte rozšiřovat rig, toto je (až po kleci) takový základní stavební kámen, od kterého se odvíjí další postup. Existují univerzální základny, případně základny s rychloupínacím systémem Arca-swiss či Manfrotto a samozřejmě i specifické typy jen pro vybrané klece / kamery / fotoaparáty. Vlastníte stativ? Pokud ano, využívá jeho rychloupínací systém nějaký standard? To samé je v případě gimbalu. Pokud zjistíte, že je to Arca-swiss nebo Manfrotto, vyplatí se investovat do základny se stejným standardem. To vám později velmi usnadní přehazování fotoaparátu / kamery z gimbalu nebo ruky na stativ a zpět. V případě, že toto chcete realizovat ale např. váš stativ nemá jeden z těchto rychloupínacích systémů, lze jej pořídit zvlášť a na vršek stativu připevnit (nejlepší je tedy vybrat kombinaci upínáku vč. destičky). Destičku si poté necháte připnutou na fotoaparátu / kameře.

rig_zakladna_img_lowres
Další věcí je samozřejmě úchyt pro 15 mm tyče, který je součástí snad každé základny pro kamerový rig. Dva kulaté otvory slouží k upevnění tyčí, které jsou podporou pro přidání dalšího příslušenství. O tom ale až v další části článku níže.

Základny z naší nabídky si můžete prohlédnout ZDE.


rig_tyce_lowres


Při výběru 15 mm tyčí ke kamerovému rigu sledujeme především dva nejdůležitější parametry - materiál a délku tyčí. POZOR! 15 mm totiž značí průměr (nikoliv délku) a jedná se o standard. Kamerové základny tedy mají úchyty též o průměru 15 mm. Karbonové tyče jsou daleko lehčí než hliníkové, což se hodí, pokud plánujete sestavit rig pro běžnou bezzrcadlovku se standardním objektivem (nejsou tak robustní). Pakliže už předem víte, že váš kamerový rig bude vypadat jako ze Cyberpunku, lepší volbou budou hliníkové tyče. Co se týče délky, 20-30 cm je nejčastější / nejpoužívanější rozměr pro 2 hlavní tyče k základně, pokud se nechystáte ještě do zadní části přidávat ramenní opěrku či V-mount nástavec / rozvaděč pro baterii nebo jiné příslušenství (v takovém případě se hodí spíše 40 - 45 cm). Dále v článku si poté rozebereme i přídavné příslušenství právě pro 15 mm tyče.

rig_tyce_img_lowres

15 mm tyče z naší nabídky si můžete prohlédnout ZDE.


rig_bocni_ostreni_lowres


Ostřící kolečko, tzv. Follow Focus / boční ostření se používá pro lepší přesnost při manuálním ostření během natáčení videa. Nejčastěji se uchycuje přímo na 2x 15 mm tyče, které jsou již součástí rigu. Na objektiv nasadíme ostřící kroužek a pevně k němu připevníme boční ostření tak, aby do sebe obojí perfektně zapadlo (některé objektivy - např. Samyang CINE řada nebo profesionální filmové objektivy již mají ostřící kroužek na sobě). Vybírat lze podle značky a kvality zpracování, od čehož se následně bude odvíjet výsledná cena a funkčnost. 

rig_bocni_ostreni_img_lowres


Boční ostření z naší nabídky si můžete prohlédnout ZDE.


rig_matte_box_lowres 

Kompendium / Matte Box je předsádka, která slouží k minimalizaci odlesků přímo do objektivu během natáčení. Pokročilejší matte boxy umožňují před objektiv vložit čtvercový / obdélníkový (vždy dle typu matte boxu) ND filtr pro dodatečné ztmavení expozice. V praxi matte box pomůže trochu i proti prachu - ten většinou zůstává ve spodní vnitřní části konstrukce a do objektivu se ho dostane minimum. A nakonec je to samozřejmě chlouba kameramana, která ohromí každého klienta :) Matte box se uchycuje přímo na objektiv a většinou se ještě kombinuje s podporou na 15 mm tyče (ta je někdy součástí, nebo lze dokoupit zvlášť).

rig_matte_box_img_lowres

Matte boxy z naší nabídky si můžete prohlédnout ZDE.


rig_v-mount_lowres


Pokud potřebujete napájet více zařízení najednou nebo jedno zařízení dlouhodobě, přijde vhod použít V-mount baterii a přidat ji ke svému rigu pomocí V-mount nástavce či V-mount rozvaděče. Rozdíl je v tom, že běžný nástavec neobsahuje žádné vstupy ani výstupy - pouze uchytí V-mount baterii (ta má vždy alespoň 1 D-tap konektor). V-mount rozvaděč potom slouží kromě uchycení V-mount baterie i k rozvedení / připojení dalších kabelů např. pro výstupy do monitoru / rekordéru, fotoaparátu / kamery a třeba i kamerového světla. U pokročilejšího V-mount rozvaděče tedy není problém najít 12V / 7,4V / 5V výstupy, nebo třeba USB konektory. Některé rozvaděče také dokáží pojmout HDMI signál a poslat jej dále přes další konektor, např. do bezdrátového video vysílače, jehož přijímač se může nacházet na režisérském monitoru.

Toto řešení se vyplatí tehdy, kdy váš rig už značně nabral na objemu a nemáte zájem sebou na set nosit X nejrůznějších baterií (a obávat se o jejich výdrž). Takto pořídíte např. dvě V-mount baterie s vysokou kapacitou, k tomu V-mount rozvaděč, situačně přídavné kabely (většina je již součástí V-mount rozvaděče) a máte vyřešený problém s napájením.

V-mount rozvaděč / nástavec spolu s V-mount baterií se zpravidla upevňuje až do zadní části kamerového rigu, též na 15 mm tyče. Zároveň může dobře posloužit jako závaží, jelikož běžné rigy bývají tzv. "front-heavy," tj. hodně váhy je právě v přední části a při točení z ruky to může být trochu nepříjemné.

rig_v-mount_img_lowres

V-mount rozvaděče & nástavce & baterie z naší nabídky si můžete prohlédnout ZDE.


rig_ramenni_operka_lowres


Jakmile se pustíte do většího kamerového rigu, zjistíte, že to není úplně legrace a celý set dohromady něco váží. To se dá řešit přidáním ramenní opěrky, která vám pomůže váhu přenést více na tělo. Opěrka se nejčastěji umisťuje do zadní části rigu na 15 mm tyče - před nebo za V-mount rozvaděč s baterií dle situace (a samozřejmě podle toho, zda takový rozvaděč s baterií používáte). K opěrce je rozumné (ne-li nutné) dokoupit i systém dvou rukojetí do přední části rigu, abyste jej měli jak uchopit. O tom ale až v další části článku.
rig_ramenni_operka_img_lowres


Ramenní opěrky z naší nabídky si můžete prohlédnout ZDE.

 rig_system_rukojeti_lowres


Jak jsme již zmínili v textu výše u ramenní opěrky, systém rukojetí je další nedílnou součástí ramenního kamerového rigu. Upevňuje se do přední části rigu na 15 mm tyče a slouží jako hlavní bod pro uchopení. Díky tomu máte možnost pořídit stabilní záběry, ovšem stále v přirozeném stylu "hand-held." 


rig_system_rukojeti_img_lowres

Systémy rukojetí z naší nabídky si můžete prohlédnout ZDE.


rig_zaver_lowres


Toto byly nejdůležitější / nejpoužívanější části kamerového rigu, u kterých je potřeba si objasnit nějaké detaily. Ostatní příslušenství jako kloubová ramena, držáky pro monitory, mikrofony apod. jsme úmyslně vynechali, jelikož toto příslušenství je velmi rozmanité a není třeba vysvětlovat, k čemu slouží. Každý si může nakonfigurovat přídavné příslušenství dle vlastního uvážení či potřeby, nicméně hlavní je znát základní stavební kameny kamerového rigu, aby vše dávalo dohromady smysl.

Tak co, už stavíte vlastní rig? Pokud ano, pochlubte se nám! Můžete nás označit na Instagramu / Facebooku přes story (příběh) či nám zaslat fotografie do mailu a my ty nejpovedenější kousky nasdílíme.

Pokud si během stavění rigu u čehokoliv nejste moc jisti, dejte nám vědět! Zašlete screenshot košíku / seznam doposud vybraného příslušenství na podpora@film-technika.com, kde reagujeme každý pracovní den a naši technici se na to podívají.


rig_ft

ft_logo

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptetak.cz