Jak nasvítit scénu venku bez elektřiny?
Na našem webu nabízíme opravdu široký výběr různých světel jak pro focení, tak samozřejmě i natáčení. Trend začínajících, ale i pokročilých je, byl a bude svítit celou scénu pomocí LED panelů. Je to jednoduché, cenově nejvýhodnější, světlo je často již v základu měkké, často v brašně, často se stativy atd. Nicméně přeci jen pokud se chci ve svícení posunout, zlepšit se - čím svítit tam, kde není elektřina? U LED panelů je občas složité světlo více usměrnit - udělat jej bodové, ale jaké máme možnosti pokud svítíme v outdoorvých podmínkách?
Dramatický rozdíl udělá vylepšení "key lightu", nebo-li primárního světla. Není potřeba zahazovat LED panely - ty bychom Vám dokonce i doporučili ponechat. Na prostorové svícení jsou naprosto ideální. Technologie LED nám sice zůstává, ale nynější trend přechází do tzv. COB LED světel, což jsou defacto novodobá trvalá světla, bodová světla, které známe z profesionálních filmových štábů. Problém těch velkých filmových, bodových světel je práce s nimi (samozřejmě i cena). Potřebujete 3-fázové zásuvky, speciální kabely, mnoho těžkých stativů, gaffera, best boye a spoustu dalších asistentů na place. Nemluvě o tom, že tyto "lampy" jsou vždy velice horké, spotřebují mnoho elektřiny a běžná domácí elektřina (jističe) nezvládnou více jak 2 světla v síti. Další problém je, že světlo bude ostré a musíte je rozptylovat přes velké "flagy" se soft látkou. Jak má svítit menší produkce, menší štáb, "one man show" kameraman na úrovni profesionální v outdoorových podmínkách?
A není to jenom o menších projektech. Výrobci velkých profesionálních světel se snaží zmenšit rozměry a zvýšit mobilitu světel také. Příkladem je high-end produkt Aputure 1200D, což je 1200W (HMI ekvivalentní) světlo s COB čipem a jasem až 126 413 lumenů, které reálně zvládne operovat již 1 člověk. Světlo o takovém výkonu s klasickou výbojkou byste sami ani neuzvedli, natož jej nasadili na stativ. Kompaktnost nám jde zkrátka naproti a vše se zmenšuje a zdokonaluje.
COB světla námi dodávaná obsahují tzv. "Bowens" mount, díky čemuž můžete nasadit parabolické softboxy přímo na světlo. Samotné světlo je skoro k ničemu. COB LED je samo o sobě dost ostré. Jedná se o zámek, který slouží pro ukotvení všech těchtů změkčovacích dílů a modifikátorů světla. Někdy můžete u COB LED světla využít i Fresnel čočku pro usměrnění a zintenzivnění světla. COB LED světla jsou většinou pouze na kabel do sítě (studiové řešení), které je často cenově velice výhodné, avšak pokud chcete světlo na baterie, okamžitě cena za světlo přesahuje 10 tisíc Kč (bez baterií, bez nabíječky).
Níže můžete vidět výsledky práce 1 člověka. Set tří světel s bateriemi, stativy, softboxy (celý set cenově do 30 tisíc Kč). Je to téměř neuvěřitelné, ale výsledky níže uvedené práce opravdu vytvořil sám fotograf David, jak je to ale možné?
COB LED světla jsou naprosto dokonalá v kvalitě světla a výkonu při opravdu nízké spotřebě. Náš tip je mít pro svoje natáčení / focení alespoň jedno takové COB světlo pro vytvoření primárního světla (svícení obličeje, lidí celkově, detailů) a následně to doplnit LED panely (nejlépe barevnými). V poměru cena / výkon to je nejlepší co můžete udělat. Výhodou nízké spotřeby COB LED světel je možnost napájení pomocí V-mount baterií. Je to cesta, kterou volí valná většina našich klientů, avšak i tak je to pořád přeci jen finančně náročnější řešení, neboť jedna baterie stojí kolem 5tisíc Kč a i samotná nabíječka není nejlevnější. Jak ovšem svítit v exteriéru, pokud nejsou přebytečné finance na V-mount baterie?
Baterie standardu NP-F jsou jedinou možností. Avšak do teď žádný výrobce COB LED světel nevyráběl světla na tento standard baterií. Každý z výrobců se soustředil na V-mount kvůli výdrži a výkonu a úplně opomenul menší a středně velké projekty. Jakmile potřebujete COB LED světlo s výkonem 200W až 500W, tak se V-mountu neubráníte, nicméně ne každý potřebuje takový výkon. Ono i 100W COB LED světlo bohatě stačí pro nasvícení skupiny lidí. Musíte si uvědomit, že výkon ve Wattech již bohužel není směrodatný. U COB led světel musíte řešit ještě EFEKTIVITU, nikoliv pouze výkon ve wattech.
Pro nasvícení 1-2 lidí, základního videoklipu, či rozhovoru bohatě stačí světlo s jasem 5000-8000 lumenů. Valná většina základních softbox světel má jas kolem 4000-6000 lumenů a bohatě postačí většině uživatelů.
Na našem webu se však objevuje sada RGB panelů (Redhead RGB-60), COB LED světel (Redhead ST-80) a příslušenství, které tyto žádosti vyslyšeli. Celý set světel používá fotograf @davidjerabek_photography ,který v sestavě NP-F baterií a COB LED nafotil sadu airsoftových fotografií v továrně, která je plně odříznutá od elektrického proudu. Po této inspiraci jsme se rozhodli světlo Redhead ST-80 dodávat v akčním setu se dvěmi bateriemi, stativem a nabíječkou zdarma.
David na svoje focení měl níže uvedenou sestavu (cena do 30 tisíc Kč vč.DPH i se sadou náhradních baterií).
![]() |
![]() |
![]() |
Set dvou RGB panelů Redhead RGB-60 |
REDHEAD ST-80 (kit se stativem, bateriemi a 90cm softboxem) |
Bodové světlo Redhead DX-600 Kit s bateriemi a nabíječkou |
Jak můžete vidět, díky COB klíčovému světlu Redhead ST-80 lze perfektně nasvítit osobu a RGB panely v pozadí dodělat atmosféru.
Výhodou bodové světla Redhead DX-600 (vlevo na fotografii nahoře) je že je dodávano se sadou gelových filtrů. Bodové světlo využili při focení zbrazní a vytvoření efektů v pozadí. Díky gelovým filtrům v balení lze vytvořit barvu v pozadí dle potřeby. Výsledek s červenou barvou vypadá nejlépe.
V případě, že byste přeci jen chtěli sáhnout o vyšším výkonu a zainvestovat do V-mount standardu, existují sety a kombinace dvou světel. Na našem webu takto zákazníkům doporučujeme kombinaci světla Redhead DX-1200 a Redhead DX-3000, které mimochodem používáme my sami pro naše recenze a videa.
Akční set naleznete v komabinaci se softboxy a stativy.