Výdej ze skladu v Praze funguje každý pracovní den od 8 do 16:00.

Jak nasvítit scénu bez elektřiny? Průvodce foto video led světel na baterie.

sviceni-venku-LQ

Na našem webu nabízíme opravdu široký výběr různých světel jak pro focení, tak samozřejmě i natáčení. Trend začínajících, ale i pokročilých je, byl a bude svítit celou scénu pomocí LED panelů. Je to jednoduché, cenově nejvýhodnější, světlo je často již v základu měkké, často v brašně, často se stativy atd. Valná většina LED panelů navíc lze napájet pomocí baterií standardu NP-F, který je velmi dostupný. Baterie ke světlům navíc často dodáváme zdarma společně s nabíječkou.

Jediným omezením baterií NP-F je, že většinou "utáhnou" světlo o výkonu do 80W. Cokoliv nad 80W už bude chtít napájení ze sítě, nebo baterií standardu V-mount. V čem je u V-mountu problém? - Cena.  Ano bohužel cena jedinou věcí, který odrazuje tento standard. Je to už filmový standard a produkt pro profesionální účely. Musíte se proto rozhodnout, zda vůbec potřebujete světla s výkonem nad 80W. V naší nabídce máme mnoho LED panelů, jako jsou třeba RGB panely Redhead RGB-60, nebo bi-color bratr Redhead 1000B, které by Vám měly bohatě postačit pro nasvícení scény ze vzdálenosti 2-3 metrů.

Náš kolega otestoval (na konci videa) jak moc svítí RGB panely Redhead RGB-60 o výkonu 60W (každý).

"Proč ovšem profesionálové točí na "COB LED lampy", proč nepoužívají taky LED panely?"

Dramatický rozdíl COB led světel je možnost modifikovat světlo pomocí tzv. softboxů. Světlo díky softboxu můžete změkčit do naprosté dokonalosti. Na klasické LED panely se také prodávají případavné softboxy, ale většinou se to nedělá, nebo je to nějaký unikátní tvar, takže jeho cena není moc atraktivní. Pokud jste ještě světlo nepořídili a chcete vytvořit tzv. "keylight" světlo, nebo-li hlavní zdroj světla pro nasvícení člověka / scény, tak jít cestou COB led světel je logické z hlediska investice do budoucna. Z hlediska možnosti si ponechat již jednou zakoupené příslušenství (softbox, baterie, držáky). Propracovanost COB led světel ve smyslu smartphone aplikace, pravosti bílé (kvality zpracování světla) a hlavně možnosti si navolit potřebný výkon. Maličké COB LED světlo může mít výkon klidně 120W, což je opravdu dost a dobrým příkladem toho je model LENSBOT GL100X.


foceni-nataceni-outdoor

Není potřeba zahazovat LED panely - ty bychom Vám dokonce i doporučili ponechat. Panely můžete nasvítit pozadí / zbytek scény a hlavním tzv."klíčovým" světlem byste svítili hlavní část obrazu (herce, mluvícího). Zkrátka ideální kombinace je mít COB LED světlo jako zdroj klíčového světla a LED panely pro nasvícení pozadí / prostoru. Níže můčete vidět, že led panelem si můžete nasvítit pozadí scény a COB LED světlem přímo herce.

rgb-redhead-ukazka-zakazniku-LQ

COB LED světla jsou naprosto dokonalá v kvalitě světla a výkonu při opravdu nízké spotřebě. Náš tip je mít pro svoje natáčení / focení alespoň jedno takové COB světlo pro vytvoření primárního světla (svícení obličeje, lidí celkově, detailů) a následně to doplnit LED panely (nejlépe barevnými). V poměru cena / výkon to je nejlepší co můžete udělat. Výhodou nízké spotřeby COB LED světel je možnost napájení pomocí V-mount baterií. Je to cesta, kterou volí valná většina našich klientů, avšak i tak je to pořád přeci jen finančně náročnější řešení, neboť jedna baterie stojí kolem 5tisíc Kč a i samotná nabíječka není nejlevnější. Jak ovšem svítit v exteriéru, pokud nejsou přebytečné finance na V-mount baterie

Baterie standardu NP-F jsou jedinou možností. Avšak do teď žádný výrobce COB LED světel nevyráběl světla na tento standard baterií. Každý z výrobců se soustředil na V-mount kvůli výdrži a výkonu a úplně opomenul menší a středně velké projekty. Jakmile potřebujete COB LED světlo s výkonem 200W až 500W, tak se V-mountu neubráníte, nicméně ne každý potřebuje takový výkon. Ono i 100W COB LED světlo bohatě stačí pro nasvícení skupiny lidí. Musíte si uvědomit, že výkon ve Wattech již bohužel není směrodatný. U COB led světel musíte řešit ještě EFEKTIVITU, nikoliv pouze výkon ve wattech.
Pro nasvícení 1-2 lidí, základního videoklipu, či rozhovoru bohatě stačí světlo s jasem 5000-8000 lumenů. Valná většina základních softbox světel má jas kolem 4000-6000 lumenů a bohatě postačí většině uživatelů.

Na našem webu se však objevuje sada RGB panelů (Redhead RGB-60), COB LED světel (Redhead ST-80) a příslušenství, které tyto žádosti vyslyšeli. Celý set světel používá fotograf @davidjerabek_photography ,který v sestavě NP-F baterií a COB LED nafotil sadu airsoftových fotografií v továrně, která je plně odříznutá od elektrického proudu. Po této inspiraci jsme se rozhodli světlo Redhead ST-80 dodávat v akčním setu se dvěmi bateriemi, stativem a nabíječkou zdarma.
David na svoje focení měl níže uvedenou sestavu (cena do 30 tisíc Kč vč.DPH i se sadou náhradních baterií).

 rgb-60-png ST-80 DX-600
Set dvou RGB panelů
Redhead RGB-60
REDHEAD ST-80 
(kit se stativem, bateriemi a 90cm softboxem)
Bodové světlo Redhead DX-600
Kit s bateriemi a nabíječkou
     

Jak můžete vidět, díky COB klíčovému světlu Redhead ST-80 lze perfektně nasvítit osobu a RGB panely v pozadí dodělat atmosféru. 

foceni-outdoor-hala-LQ

Výhodou bodové světla Redhead DX-600 (vlevo na fotografii nahoře) je že je dodávano se sadou gelových filtrů. Bodové světlo využili při focení zbrazní a vytvoření efektů v pozadí. Díky gelovým filtrům v balení lze vytvořit barvu v pozadí dle potřeby. Výsledek s červenou barvou vypadá nejlépe.

pred-po-svetlo-LQ

svetla-v-akci

V případě, že byste přeci jen chtěli sáhnout o vyšším výkonu a zainvestovat do V-mount standardu, existují sety a kombinace dvou světel. Na našem webu takto zákazníkům doporučujeme kombinaci světla Redhead DX-1200 a Redhead DX-3000, které mimochodem používáme my sami pro naše recenze a videa.
Akční set naleznete v komabinaci se softboxy a stativy

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptetak.cz