Výdej ze skladu v Praze funguje každý pracovní den od 8 do 16:00.

Jak natáčet videa na mobilu?

Grafika6




Smartphony se v posledních letech staly naším denním společníkem, kdy zastávají výhradní funkci při komunikaci ale také jsou nedílnou součástí při tvorbě video obsahu nejen již na sociální sítě. V dnešním článku se tedy podíváme na to, jak natáčet videa pomocí vašeho mobilního telefonu.

V tomto článku "jak natáčet videa pomocí smartphonu" se dozvíte základy kolem nákupu vhodné techniky. Máme velmi mnoho dotazů (hlavně s příchodem iPhonu 15) jaké vybavení nakoupit a proč. Jelikož sami velmi rádi natáčíme na mobilní telefony, řekli jsme si, že pro Vás sepíšeme stručně "know-how", abyste zbytečně neinvestovali do techniky, kterou nevyužijete.

Grafika1

Díky pokročilé technologii kamer v našich kapesních zařízeních můžeme zachytit momenty s nečekanou kvalitou. Avšak, ať už jste nadšený amatér nebo profesionální filmař, brzy zjistíte, že držení telefonu v ruce není vždy ideální. Otřesy a nechtěné pohyby mohou váš snímek snadno rozmazat nebo zhoršit jeho celkovou kvalitu. Řešení přichází ve formě dvou klíčových nástrojů pro stabilizaci: gimbalu a klece. Každý z nich představuje odlišný přístup k zachycení plynulých a stabilních záběrů. Zatímco gimbal se hodí na všechny záběry v pohybu, kamerová klec je zase ideální pro statické natáčení s lehkým pohybem v ruce, pro přirozenější vnímání obrazu sledujícím. Pojďme se podívat na klady a zápory každé z těchto metod a pomoci vám rozhodnout, která bude pro vás tou pravou volbou pro tvorbu vašich video projektů.

Níže můžete vidět naše video v kombinaci iPhone 13 Pro a gimbalu Zhiyun Smooth 5S (za nás pořád nejlepší gimbal v roce 2023/24). Velmi častý dotaz našich zákazníků je, zda pro tyto účely není lepší světový známý model DJI Osmo Mobile, ale z naší zkušenosti je řada Smooth 5S opravdu pro náročnější kameramany, než "hobby" uživatele.

gimbalnadpis2

Toto zařízení je ideální pro plynulé pohyby kamery, ať už jde o chůzi, běh nebo komplikovanější manévry. Pokročilé gimbaly nabízí různé režimy stabilizace a sledování objektu, což může dodat vašemu videu profesionálně filmový vzhled. Gimbal je elektronicky poháněná "stabilizační tyč".

Výhody
: Poskytuje tříosou stabilizaci, což eliminuje roztřesenost záběrů. Některé modely nabízejí funkce typu sledování objektu a přednastavené režimy pohybu.
Nevýhody:

  • Může být dražší než ostatní možnosti.
  • Vyžaduje nabití (ovšem některé modely, jako Zhiyun Smooth 5S mají výdrž klidně i 13 hodin)
  • Naučná křivka:  Vyžaduje určitý čas se naučit gimbal efektivně používat a využívat všechny jeho funkce.

Tip: Pokud natáčíte dynamické záběry, např. při chůzi nebo běhu, gimbal je téměř nezbytný pro dosažení plynulosti.

gimbaly (3) gimbaly (1) gimbaly (2)



gimbaly-presmerovat

gimbal
klecnadpis

Je obvykle kovová nebo plastová rámová konstrukce, která obklopuje telefon. Umožňuje nejen lepší držení a stabilitu, ale také připojení dalšího příslušenství jako jsou světla, mikrofony a další. Kamerovou klec prořizujete pro A) Profesionální vzhled  B) Stabilnější záběr  C) Možnost nasadit velký počet příslušenství díky "coldshoe", nebo-li česky "sáňkám".

Výhody: Zlepšuje ergonomii při držení telefonu, umožňuje připojení dalšího příslušenství, jako jsou mikrofony nebo osvětlení. A rovněž poskytuje fyzickou ochranu telefonu. Díky pevnému uchopení výrazně zlepšuje stabilitu záběrů. Umožní uchytit power banku.

Nevýhody: Nenabízí takovou úroveň stabilizace jako gimbal.

Tip: Pro maximální stabilnost při používání ručního gripu zkuste kombinovat s technikami stabilizace těla, např. držte lokty u těla a používejte obě dvě ruce.

klece (1) klece (2)




klece
klecgrip
vestavenastabilizacetelefonunadpis

Výhody: Již integrováno ve většině moderních smartphonů (je zdarma). Nenáročné na dodatečné vybavení.
Nevýhody: Může nenabídnout tak plynulé výsledky jako externí zařízení. Je to spíše "bonus", není to řešení.

Tip: Pokud se spoléháte pouze na vestavěnou stabilizaci, zkuste minimalizovat náhlé pohyby a buďte co nejopatrnější při pohybu s telefonem.


Grafika2

I když moderní smartphony disponují stále lepším osvětlením, v mnoha situacích se ukáže jako velmi nedostačující. Vestavěné blesky či LED světla na telefonech často produkují tvrdé stíny, omezený dosah a nemají schopnost přizpůsobit se různým světelným podmínkám, což může vést k nekvalitním nebo nepřirozeným výsledkům. Ačkoliv mohou v některých scénářích posloužit, pro dosažení kvalitního a vyváženého osvětlení je často nezbytné využít externí světelné zdroje nebo efektivně využít přirozené světlo.

Pokud nevíte, "proč jsou filmová světla tak drahá" oproti běžným světlům třeba pro pracovní účely, či dekorativní osvětlení, tak primárním rozdílem je tzv. hodnota CRI, nebo-li "pravost bílé". Berte to tak, že slunce je 100% a Vy hledáte index podání světla nejbližší ke slunci. LED světlo na Vašem autě může mít třeba CRI 70.
stolní lampička CRI 80, ale pokud chcete KVALITNÍ obraz ve smyslu "krásně růžová lidská pleť" bez tendence zkreslovat lidi "do zelena", je potřeba mí CRI alespoň 95+. To přesně mají video LED světla, COB led světla.

Musíte se rozhodnout, zda Vám stačí nějaké malé, kapesní světýlko, nebo zda potřebujete nasvítit opravdu polovinu / celou postavu člověka, či dokonce místnost, nebo vícero lidí. U světel je dobré, že je jedno jestli natáčíte na kameru, nebo smartphone - svítit musíte úplně stejně tak nebo tak.
Z naší zkušenosti, valná většina lidí co natáčí na smartphone si pořizují ring light, protože to je výhodné (stativ s držákem už v balení) a bohatě to postačí pro valnou většinu účelů. Je to oblíbené na TikToku, je to oblíbené na "fashion" / "make-up" videích.
prirozenesvetlonadpis

Výhody: Je zdarma 😊 a může poskytnout velmi přirozený vzhled.
Nevýhody: Je nekontrolovatelné a může se měnit během dne.

Tip: Pokud využíváte přirozeného světla, snažte se filmovat v době "zlaté hodinky" – krátce po východu a před západem slunce, kdy je světlo měkčí a teplejší.ledpanelynadpis

Výhody: Poskytují konstantní světlo, jsou často dimovatelné a některé nabízejí možnost změny teploty barvy. Nižší pořizovací cena, skladnost.
Nevýhody: Napájení mimo síť vyžaduje externí baterie, nejsou levné. Pokud napájíte ze sítě, tak tato nevýhoda neplatí.

Tip: Pokud natáčíte v interiéru, kombinace několika LED panelů vám umožní vytvořit hlavní světlo, vyplňovací světlo a podsvícení pro trojrozměrný vzhled.

png-led-svetla (1) png-led-svetla (2) png-led-svetla (3) png-led-svetla (4)

ringlightnadpis

Výhody: Poskytuje rovnoměrné osvětlení obličeje a je skvělé pro vlogging, portrétní videa či zaznamenávání kreativního obsahu (tetování, nehty a podobně).
Nevýhody: (možná horší provedení oproti LED panelům, ale jinak moc nic vytknout nelze.) Kruhová světla jsou i začínajících smartphone uživatelů již standard.

Tip: Umístěte kameru nebo telefon uprostřed prstencové svítilny pro nejlepší efekt.

ringlight-kruhove-svetlo (3) ringlight-kruhove-svetlo (2) ringlight-kruhove-svetlo (1)

softboxynadpis

Výhody: Vytvářejí měkké, rozptýlené světlo, což může redukovat stíny a způsobit, že záběry vypadají přirozenější. Efektivní a měkké světlo pro podcasty, rozhovory. Ideální základ pro vytvoření studia.
Nevýhody: Cenově náročnější, rozměrnější.

Tip: Ideální pro studiové záběry nebo když potřebujete větší kontrolu a prakticky si se světlem i více vyhrát. Některé žhavé novinky typu Lensbot GL60 / Lensbot GL100X jsou již tak kompaktní, že je lze bezpečně převážet.

softbox (1) softbox (2) softbox (3) softbox (1)

 

Grafika3

Zatímco vizuální kvalita videa je často první věc, kterou si diváci všimnou, zvuk je stejně důležitý, pokud ne důležitější. Špatná zvuková kvalita může rychle odradit diváka, i když je video vizuálně dokonalé. Moderní smartphony mají integrované mikrofony, ale pro dosažení skutečné profesionální zvukové kvality je často nutné investovat do externího mikrofonu. Většina našich zákazníků, kteří natáčí na smartphone nahrávají podcasty, mluvené slovo a zvuk je vlastně první věc, kterou řeší.

mikrofon



Pokud potřebujete nahrát mluvené slovo pro max. 2 mluvící, tak nemusíte ani dále číst a vždy Vám doporučíme Comica Vimo S. Je to cenově nejvýhodnější řešení pro natáčení mluveného slova pro smartphony. Dříve, předtím než vyšel model Vimo S bychom Vám doporučovali jiná, podobná řešení u kterých ovšem byly potřeba různé redukce. Níže můžete vidět naše video, kde tyto mikrofony testujeme poprvé.

Pokud se rozhodnete připojit jiný mikrofon, budete pravděpodobně potřebovat redukce. Jak to funguje a jak správně vybrat mikrofon? Máme na to speciální video:

klopninadpis (1)

Výhody: Diskrétní, skvělé pro rozhovory a vlogging, zachytávají zvuk přímo od mluvícího. Jsou výrazně levnější než bezdrátové mikrofony, avšak vždy budete limitováni kabelem. Existují dokonce klopové mikrofony, které dokáží zaznamenávat dva hlasy současně. Mezi nejvýraznější v této kategorii patří modely D02 a D03
Nevýhody: Omezený dosah, může zachytávat nežádoucí zvuky od oblečení.

Tip: Upevněte mikrofon co nejblíže ústům mluvčího pro nejlepší výsledek.

4338-3-PhotoRoom 18146-PhotoRoom 30170-8-PhotoRoom 8564-7-PhotoRoom

Směrovénadpis


Výhody: Zaměřují se na zvuk z určitého směru, což je ideální pro zachycení dialogů v hlučném prostředí.
Nevýhody: Mohou být větší a méně přenosné.

Tip: Nasměrujte mikrofon přímo na zdroj zvuku a minimalizujte okolní hluk.

mikrofony-smerove (3) mikrofony-smerove (1) mikrofony-smerove (2)

 

kondenzatorovenadpis

Studiové mikrofony jsou ideální pro uživatele, kteří chtějí mit "mikrofon na rameni" a točit svůj hlas přímo do smartphonu. Hodí se to na čtení / mluvené slovo.
Na našem webu máme opravdu jenom pár mikrofonů, které jsou kompatibilní přímo se smartphonem. 

clanek
 
Výhody: Poskytují bohatý a detailní zvuk, ideální pro studiové nahrávky.
Nevýhody: Potřebují externí napájení a nejsou ideální pro venkovní nahrávání.

Tip: Použijte s pop filtrem k omezení plofání a nežádoucích zvuků.
vestavenenadpis
 
Výhody: Nevyžadují žádnou dodatečnou konfiguraci nebo vybavení.
Nevýhody: Mohou zachytávat nežádoucí okolní hluk a nemají tak vysokou zvukovou kvalitu jako externí mikrofony.

Tip: Pokud musíte používat vestavěný mikrofon, snažte se natáčet v tichém prostředí a minimalizovat okolní hluk.



Grafika4

Smartphone objektivy můžou dramaticky změnit úhel pohled objektivu. Umí přiblížit, nebo rozšířit obraz. Nové iPhony ve variantě Pro / Max tyto funkce již mají v sobě. Pokud máte ovšem smartphone, kde nejste spokojení s dodávanou optikou, stojí tyto objektivy za zvážení.

objektivy

Níže můžete vidět video, kdy byl použita nejprodávanější sada na našem webu a to sice 5v1. Jsou tam různé typy objektivů a krásně můžete vidět jednotlivé rozdíly.

Moderní smartphony mají často skvělé vestavěné objektivy, ale s pomocí externích objektivů můžete dramaticky rozšířit své možnosti a vytvářet více kreativních a profesionálně vypadajících záběrů. Z našeho pozorování novodobé smarphony typu iPhone 14 / 15 už tyto objektivy moc nepotřebují. Důvodem je šířka čočky, kterou iPhone 14 / 15 má. U Androidů je situace jiná, protože čočky nejsou tak vystouplé a proto různé sady 5v1, nebo velké TELE objektivy (zoom) mají smysl.

U jednotlivých objektivů se snažíme dělat přímo video testy, abyste si dokázeli představit, jak to bude fungovat. Naše testy jsou většinou na iPhone 13 Pro.sirokouhlenadpis

Výhody: Umožňují zachytit více scény v jednom záběru, ideální pro krajinářskou fotografií či videografii.
Nevýhody: Může dojít k deformaci na okrajích obrazu.

Tip: Skvělé pro vlogging, když chcete být v záběru společně s prostředím kolem vás.

makronadpis 
Výhody: Umožňují extrémní zvětšení, skvělé pro detailní záběry přírody či objektů.
Nevýhody: Omezená hloubka ostrosti může vyžadovat pečlivé zaostření.

Tip: Ujistěte se, že je váš subjekt dokonale osvětlený, aby byly detaily jasně viditelné.

rybíokkonadpis

Výhody: Poskytuje ultra širokoúhlý záběr s charakteristickým kulatým zkreslením.
Nevýhody: Silné zkreslení nemusí být vhodné pro všechny typy záběrů.

Tip: Použijte pro kreativní efekt nebo pro zachycení velkých prostorů.

teleobjektivynadpis

svorka-pro-mobil-LQ

Výhody: Umožňují zvětšení objektů v dálce, což může být užitečné pro sportovní nebo přírodní záběry.
Nevýhody: Může vyžadovat stabilizaci pro nejlepší výsledky, protože jakékoliv roztřesení je více patrné při použití teleobjektivu.

Tip: Použijte v kombinaci s gimbal nebo stativem pro nejlepší výsledky.

 Grafika5

V době, kdy se každodenní chvíle mění ve sdílené zážitky, je natáčení videí telefonem nejen trendy, ale i neocenitelným prostředkem vyjádření. Pro ty, kteří chtějí zachytit tyto okamžiky s působivou čistotou a bez obav z nedostatku energie či poškození zařízení, je volba správného příslušenství zcela zásadní. stativyadrzakynadpis

Výhody: Poskytují stabilní platformu pro váš smartphone, zabraňují roztřeseným záběrům.
Nevýhody: Chce to trošku čas si to všechno připravit.

Vybrání správného stativu spolu s držákem může až někdy být vlasy trhající. Nicméně nezoufejte, pod kategorií smartphone video máte připravené vesměs všechny, které jsou si vzájemně kompatibilní a mají tedy standardizované 1/4" závity. Některé typy držáků umožňují 360° otáčení, respektive točení horizontálně i na výšku. Velká většina z nich má také k dispozici cold shoe "sáňky" - do nichž lze vložit některé vybrané příslušenství, třebas pomocné světýlko či mikrofon.

Tudíž základem pro Vás je si vybrat :
A) JAKÝKOLIV STATIV chcete, který má 1/4" šroub (99% z naší nabídky).
B) Na něj nasadit nějaký držák (který vyhovuje Vaším potřebám / šířce Vašeho telefonu).

Troufneme si říci, že nejčastěji je možné se setkat se dvěma typy držáků mívajíc jeden samostatný 1/4" závit pro nasazení na stativ. Nicméně existuje i například varianta s coldshoe vložitelný kupříkladu do sáněk na těle fotoaparátu. Častokrát mívají i 1/4" také, takže 2v1, viz Ulanzi níže:

drzakstativy
Tip: Pokud často natáčíte na cestách, zvažte investici do flexibilního stativu, který můžete umístit na různé typy povrchů.baterienadpis

Výhody: Prodlužují dobu natáčení tím, že nabíjejí váš telefon na cestách.
Nevýhody: Mohou přidat další váhu k vašemu vybavení.

Tip: Pokud plánujete dlouhé natáčecí dny, ujistěte se, že máte s sebou dostatečně nabité externí baterie.

pouzdranadpis

Výhody: Chrání váš smartphone před poškozením, mnoho z nich nabízí dodatečné uchycení pro příslušenství.
Nevýhody: Mohou činit telefon větším a těžším.

Tip: Zvažte pouzdro s více úchycenými body, pokud plánujete připojovat více příslušenství


aplikacenadpis

Při natáčení videa na smartphone vám speciální aplikace umožní překonat běžné omezení a otevřou vám dveře k mnohem bohatším a kvalitnějším záběrům. Tyto aplikace nabízejí manuální kontrolu nad všemi důležitými nastaveními kamery, jako jsou expozice, ISO, rychlost závěrky a white-balance, což vám dává možnost pečlivě upravit každý detail vašeho záběru a mít tak to nejdůležitější pod kontrolou.

Další výhodou je možnost natáčet v log formátu. Poskytuje prakticky širší možnosti pro úpravu barev a osvětlení ve fázi postprodukce. S vysokým bitrate videa pak zachytíte více detailů a získáte záznam s méně kompresí a lepší celkovou kvalitou. Více než jen obraz, tyto aplikace vám umožní připojit a spravovat externí mikrofony pro bezchybný zvuk a využívat sofistikované funkce zaostřování, jako je peaking nebo sledování ostrosti objektů ve scéně.


filmic pro

Profesionální videoaplikace s manuálním ovládáním, logaritmickými funkcemi a podporou pro externí hardware.
Za nás osvědčená a velmi doporučovaná.

Platformy:

iOS: apps.apple
Android: play,google

adobe

Uživatelsky přívětivá aplikace pro střih videa, která umožňuje snadné sdílení na sociálních sítích.

Platformy:

iOSapps.apple
Androidplay.google
imovie

 Ideální pro uživatele iOS hledající jednoduché, ale efektivní nástroje pro střih a sdílení videí.

Platforma:

iOSapps.apple

luma

Profesionální nástroje pro střih a úpravy videa přímo na iOS zařízeních.

Platforma:

iOSapps.apple
Androidplay.google
power

Vícestopý střih a rozsáhlá knihovna efektů.

Platformy:

iOSapps.apple
Androidplay.google


V rámci tohoto obecného článku pro vás již chystáme další, blíže zaměřené na konkrétní sekce, kde si vše důkladněji probereme. Respektive kupříkladu:

  • Jak správně vybrat mikrofon ke smartphonu?
  • Na co si dát pozor při výběru stativu a držáku (+ kompatibilita příslušenství).
  • Bližší nahlédnutí do světa světel.
  • A další.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptetak.cz