Výdej ze skladu v Praze funguje každý pracovní den od 8 do 16:00.

Rozšíření jednoručních gimbalů

Při nákupu 3-osých gimbalů se nás mnozí zákazníci ptají na způsoby nasazení příslušenství přímo na stabilizátor. Způsobu je několik a v tomto krátkém článku si řekneme, jaké má uživatel gimbalu možnosti.

L-GRIP

Skoro každý jednoruční 3-osý gimbal obsahuje 1/4" nebo 3/8" závit na spodní straně rukojeti. Tento závit slouží pro nasazení stativu, díky kterému gimbal vyvažujete, a většina výrobců dodává tento mini stativ přímo s gimbalem. Mezi stativ a závit rukojeti můžete vložit jakýsi mezidíl, který nám vytvoří boční rameno. Toto rameno lze použít pro nasazení externího mikrofonu, světla, rekordéru, přijímače, a mnoho dalšího externího příslušenství. Toto řešení je universální a funguje se všemi typy gimbalů. V případě nasazení náhledového monitoru většího než 5,6" doporučujeme brát obdobné rameno spíše výškově menší, aby monitor nenarážel to některé z os gimbalu.

6732 Robustní rameno vyrobené z hliníkové slitiny je nejvíce oblíbené řešení pro těžší gimbaly. Montážní část obsahuje pogumovanou platformu a šroubovací kolečko s 1/4" šroubem a 1/4" závitem, takže do spodní částí lze upevnit další příslušenství (jako výše zmiňovaný mini stativ pro vyvažování. Rameno navíc obsahuje sáňky, 1/4" a 3/8" závity pro upevnění dalšího příslušenství. Ideální v kombinaci s gimbaly Moza Air 2 / Air, či gimbaly jako Zhiyun Crane 2, Crane Plus, Feiyu AK4000 / AK2000. Jako další bonus tohoto ramene je možnost kombinace s dalším L gripem stejného typu, tím vytvoříte náhradu za duální grip z možností upevnění příslušenství.
5382 Cenově dostupnější L grip s menší nosností, než výše uvedený. Ideální pro všechny smartphone a menší gimbaly typu Zhyiun Crane M2, Moza Aircross, DJI Ronin-SC a celkově lehčí gimbaly. Grip obsahuje pogumovanou rukojeť, a dvoje sáňky pro vertikální a horizontální nasazení příslušenství. Ke gimbalu jej zase upevníte pomocí šroubovacího kolečka s 1/4" šroubem a 1/4" závitem. Opět je zde možnost nasazení dvou ramen a vytvoření duálního gripu, rameno je ale tenké, takže bude méně stabilnější než výše zmiňovaný kousek, toto se však rapidně odráží na ceně ramena.
6732_1 Jednodušší grip s možností horizontálního upevnění pomocí 1/4" šroubu. Grip obsahuje pouze jeden šroub pro upevnění příslušenství, takže je vhodný např. pro upevnění externího náhledového monitoru ke gimbalům typu: Moza Air 2 / Air, Zhiyun Crane 2, Crane Plus, Feiyu AK4000 / AK2000, apd. Ke gimbalu jej upevníte šroubovacího kolečka s 1/4" šroubem a 1/4" závitem, takže jej zase můžete využit pro vytvoření duálního gripu. Konstrukce je velice robustní, navíc rukojeť obsahuje držák s nastavitelnou délkou, který Vám usnadní držení L gripu.
6537

Velice kompaktní, pevný L grip obsahující hromadu 1/4" závitů. Největší výhodou tohoto gripu je obsah balení, kde najdete: tři adaptéry na sáňky, které můžete upevnit na konstrukci do 1/4" závitu podle vlastní potřeby, a navíc balení obsahuje tři 1/4" oboustranné šrouby, takže nejste limitovaní pouze na upevnění přes sáňky. Nechybí ani šroubovací kolečko s 1/4" šroubem a 1/4" závitem, pro vytvoření náhrady za duální grip. Rozměry gripu jsou velice kompaktní, což nepřidá na pohodlí při držení, ale zase je ideální pro připevnění větších náhledových monitorů na gimbaly typu: Moza Air 2 / Air, či gimbaly jako Zhiyun Crane 2, Crane Plus, Feiyu AK4000 / AK2000.

10637

Profesionální, značkové řešení od firmy Smallrig, která je známa výrobou velice kvalitního příslušenství pro DSLR a gimbaly, největší konkurent společnosti Tilta. Provedení konstrukce je stylové, ale ne méně účinné. Rukojeť je ze speciálně tvarovaného dřeva, což poskytuje maximální pohodlí z námi nabízených L Gripu. Jako jediný držák obsahuje jak 1/4", tak i 3/8" šroub pro upevnění na gimbal, plocha spojení s gimbalem je pogumovaná, takže se nemusíte bát, že si gimbal poškrábete. Dále zde najdete standardní sáňky a řadu 1/4" a 3/8" závitů pro připevnění příslušenství, dokonce jsou zde i ARRI Locating závity pro velice pevné a nehybné spojení. Grip je vhodný pro většinu jednoručních gimbalu, např.: Moza Air 2 / Air, Zhiyun Crane 2, Crane Plus, Feiyu AK4000 / AK2000. Držák je multifunkční, takže jej můžete využít i mimo gimbal, s klecí, rigem nebo dalším příslušenstvím. Příjemným bonusem je pak malý klíč pro upevňovaní, který je zabudovaný ve spodní části ramene, takže už nebudete muset hledat koruny v peněžence pro dotažení šroubu.

Výhodou výše uvedených L gripů je vytvoření prostoru pro nasazení dalšího příslušenství. Nevýhodou je, že se hmotnost gimbalu nerozloží a nemůžete tedy očekávat jakési odlehčení v rukou. Zkrátka L gripy (pokud není pro mobilní gimbal) jsou řešení pro fyzicky silnější. Pro nás, kteří denně nenavštěvují posilovny jsou zde duální gripy. 

DUÁLNÍ-GRIP

Duální gripy mají obrovskou výhodu. Rozložení hmotnosti je velice znatelné a pocitově vždy uživateli přijde, že je gimbal jaksi lehčí. Duální gripy zlepšují stabilizaci gimbalu řádově až o 30%. Nejvíce viditelné zlepšení stabilizace je při běhu, či chůze do schodů. Duální gripy navíc umožňují velice jednoduché nasazení externího příslušenství pomocí svorek, kloubových ramen a dalších vychytávek.

10109 Universální duální grip. Rozměrově ideální pro menší, či smartphone gimbaly avšak je možné jej použít s jakýkoliv gimbalem, který má standardní 1/4" závit na spodní straně. Konstrukce je velice jednoduchá, skládá se z: nastavitelní základny s 1/4" šroubem, dvou 15 mm tyčí a dvou nastavitelných rukojetí s 1/4" závity pro upevnění příslušenství. Navíc v balení najdete dva adaptéry pro sáňky. Držák je vhodný jak pro klasické natáčení, tak i pro inverzní režim.
air Duální grip pro určený speciálně pro řadu Moza Air, Aircross a gimbaly s podobným tvarem rukojeti. Výhoda tohoto držáku je skvěla kompatibilita z Moza gimbaly, rychlé a pohodlné upevnění gimbalu, díky speciálnímu šroubu, matná povrchová úprava, která se perfektně drží a neprokluzuje, a možnost připojení externího příslušenství, díky 1/4" závitům v horní částí rukojetí. K těmto typům držáku můžete vždy připevnit příslušenství pomocí svorek, které připevníte přímo na hlavní tyč držáku. Držák je vhodný jak pro klasické natáčení, tak i pro inverzní režim.
air2

Duální grip vytvořený známé gimbaly řady Moza Air 2 a DJI Ronin-S, Ronin-SC (pro Ronin-S a SC máme i speciální držák od společnosti Smallrig), nebo gimbaly s podobným tvarem rukojeti. Konstrukce je velice jednoduchá, ale vysoce účinná. Gimbal upevníte do otvoru uprostřed tyče, který je vyřezaný přímo pro tvar rukojetí výše zmiňovaných gimbalů). Vnitřní strana otvoru je pogumovaná, takže si svůj gimbal nepoškrábete. Další části konstrukce jsou dvě pogumované rukojeti, s vertikálním a horizontálním 1/4" závitem pro upevnění příslušenství. Aretace rukojeti a gimbalu se prování pomocí křídlových šroubu, takže nebudete muset používat nářadí. K těmto typům držáku můžete vždy připevnit příslušenství pomocí svorek, které připevníte přímo na hlavní tyč držáku. Držák je vhodný jak pro klasické natáčení, tak i pro inverzní režim.

ak4000

Originální duální grip vyrobený pro pro řadu gimbalu Feiyu AK2000 / AK4000. Za nás je to nejpohodlnější grip, který lze využit s jednoručními gimbaly. Jedinou nevýhodou tohoto gripu je kompatibilita pouze s AK2000 a AK4000 gimbaly. Karbonová konstrukce držáku je velice propracovaná, a kombinuje v sobě originální rukojeť gimbalu, takže stačí pouze odpojit rukojeť, nasadit gimbal na držák a rukojeť připevnit na konstrukci držáku, což Vám umožní pohodlně ovládat všechny funkce gimbalu bez omezení. Vhod přijdou i spodní nožičky pro odložení gimbalu na rovné povrchy. Externí příslušenství upevníte do 1/4" a 3/8" závitů, nebo sáněk. K těmto typům držáku můžete vždy připevnit příslušenství pomocí svorek, které připevníte přímo na hlavní tyč držáku.

odpruzeni

Nejlevnější způsob odlehčení gimbalu s mnohem lepšími výsledky stabilizace než přináší obyčejné duální gripy. Kvůli hmotnosti je celá konstrukce z plastu, sice to nepřidává na odolnosti, ale funkčnosti to také neubírá. Hlavním plusem konstrukce jsou dva páry pružin (pro zatížení 0,9kg-2,5kg a 2,3kg-4,5kg). Gimbal lze upevnit do středového otvoru pro průměry od 2 cm do 5 cm. Pokud by tvar rukojeti nesplňoval podmínky pro upevnění, tak v balení najdete i váleček s 1/4"závitem, kam můžete připevnit gimbal nebo různé rychloupínací systémy. Rukojeti jsou plastové, ale zase umožňuji pohodlné otočení bez nutnosti šroubování a přehazování. Příslušenství lze připojit do 1/4" závitu na pravé rukojeti nebo na tyč na levé rukojeti, k tomu budete potřebovat svorku nebo tyčový adaptér.


HORNÍ-RUKOJEŤ

Po vydaní gimbalu Zhiyun Crane 3, hodně uživatelů si oblíbilo uchopení gimbalu seshora. Horní rukojeť je mnohem pohodlnější při nošení gimbalu, navíc je ideální pro tzv. podlahové záběry. K tomuto typu uchopení můžete připevnit řadu externího příslušenství, nebo dokonce i ramenní popruh pro nošení nebo zapření gimbalu o svoje tělo. U nás na webu najdete několik typu horních držáku, které jsou rozdělené podle tvaru gimbalu.

horni-drzak-s-popruhem Pohodlná hliníková horní rukojeť s popruhem přes rameno, u nás ji najdete pod názvem Terminator. Tento typ rukojeti nabízíme pro gimbaly: DJI Ronin-S, Zhiyun Crane 2 a Moza Air 2. U těchto gimbalů, rukojeť upevníte přímo pod motor otáčení (viz obrázky produktu). Mimo pohodlného uchopení seshora, rukojeť nabízí řadu 1/4" a 3/8" závitů pro upevnění externího příslušenství, navíc v balení najdete dvě duální kulové hlavičky pro snadné upevnění a manipulaci s příslušenstvím. Další výhodou této verze je popruh, který Vám umožní zapřít si gimbal o tělo a věnovat se více natáčení/ostření než držení gimbalu, popruh prodáváme i samostatně.
horni-drzak-bez.popruhu Cenově výhodnější řešení je pak samostatný horní držák bez popruhu a pouze s jednou duální kulovou hlavičkou. Opět jej u nás najdete pod názvem Terminator, pouze pro DJI Ronin-S a Zhiyun Crane 2. Upevnění se provádí zase přímo pod motor otáčení (viz obrázky produktu). Mimo pohodlného uchopení seshora, rukojeť nabízí řadu 1/4" a 3/8" závitů pro upevnění externího příslušenství, duální kulovou hlavičku a adaptérem pro sáňky. Adaptér pro sáňky u nás najdete i samostatně.
horni-drza L grip u naších zákazníků byl velice oblíbený, naštěstí náš dodavatel myslel dopředu a vytvořil tento model pro horní upevnění pro gimbaly DJI Ronin-S a Zhiyun Crane 2. U těchto gimbalů, rukojeť upevníte přímo pod motor otáčení (viz obrázky produktu). Obdobně jako L grip, tento držák nabízí řadu 1/4" a 3/8" závitů pro upevnění externího příslušenství, nechybí ani sáňky. Tuto rukojeť lze kombinovat s řadou příslušenství, jako např.: kloubové ramena, kulové hlavičky, různé šrouby, apd.
obyc-horni-drzak Jednodušší verze horního ramene, která je určena především pro DJI Ronin-S, ale díky speciálním adaptérům jej můžete upevnit i na ostatní gimbaly. Držák funguje spíše jako podpora, ale můžete jej použít i pro horní uchycení. Rameno nabízí řadu 1/4" a 3/8" závitů pro upevnění externího příslušenství, duální kulovou hlavičku a adaptérem pro sáňky. Adaptér pro sáňky u nás najdete i samostatně.
smallrig-drzaky

Nejpohodlnější uchopení seshora nabízí společnost SmallRig, dřevěnou nastavitelnou rukojeť, kterou připojíte ke gimbalu pomocí NATO drážky, k tomu ale budete potřebovat tyto adaptér: 2119, 2221 nebo 2328, podle gimbalu na kterých chcete rukojeť připevnit. Mimo NATO drážku, tyto adaptér obsahuji řadu 1/4" a 3/8" závitů pro upevnění externího příslušenství. Samotna rukojeť je snadno polohovatelná v celém rozsahu, zda Vás bude limitovat pouze gimbal. Navíc rukojeť obsahuje sáňky, 1/4" a 3/8" závity a ARRI Locating závity. Jako mega bonus bereme to, že rukojeť lze oddělit od držáku a použít ji s jakýmkoliv Rosette příslušenstvím. Společnost SmallRig taktéž nabízí tento typ rukojeti přímo pro DJI Ronin-S gimbal.


podpora_1

V určité fázi práce s gimbalem zjistíte, že je Vaše sestava příliš těžká na to, aby jste s ní pohodlně a dlouhodobě pracovali. Většinou se to stane při použití příliš těžkých kamer, objektivů nebo použití externího příslušenství, které Vám výrazně zvýší hmotnost celé konstrukce. Proto existuji tzv. podpory gimbalu, které Vám nadlehčí celou konstrukci gimbalu, takže se budete moci dlouhodobě pohybovat bez výraznější námahy.

podpora Podpěrná vesta je určená pro gimbaly s duálním držákem typu DJI Ronin M/MX a gimbaly s duálním gripem, s nosností od 3 kg do 18 kg. Konstrukce vesty je velice jednoduchá, skládá se z: klasické vesty s prodyšným materiálem, nosného ramene s možnosti nastavení napnutí lanka a speciálního držáku pro tyčové tvary, který využijete pro upevnění na rukojeť či duální držáky ostatních gimbalu. Celou konstrukci lze doplnit o tzv. dvouosé pružinové rameno, které stabilizuje odchylky na vertikální ose při chození nebo běhání, stabilizuje i odchylky při pohybech ze strany na stranu.
flexi-long

Flexi Rig je skvělý pomocník pro odlehčení hmotnosti gimbalu s duálním gripem. Tento typ podpory je vhodný pro těžší kamerové soustavy s užitečným zatížením od 4 kg do 11 kg. Konstrukce se skládá z vesty s nastavitelnou délkou v pase od 85 cm do 130 cm, dvou vertikálních ramen a dvou horizontálních ramen, ke kterým následně připojíte dva řemeny s nastavitelnou délkou, k řemenu pak připojíte svorky, které jsou vhodné pro duální gripy o průměru v rozsahu od 25 mm do 35 mm, což splňuje většina duálních držáku pro gimbaly. I když tento typ konstrukce působí velice jednoduše, tak je velice účinný a určitě jej oceníte při dlouhodobém natáčení.

flexi-short Flexi Rig Pro slouží jako odlehčení gimbalu v kombinaci s těžší kamerou, lze jej využít s jakýmkoliv gimbalem, který obsahuje duální grip. Rozsah užitečného zatížení je od 5 kg do 15 kg. Systém oproti předchozí podpoře, funguje na principu dvou ramen s elastickým lankem, kdy vy vlastně si můžete nastavit sílu napnutí podle aktuální hmotnosti kamerové soustavy. Konstrukce se skládá z vesty s nastavitelnou velikosti v pase od 28" do 46", dvou  ramen s elastickým lankem s nastavitelnou výškou a pružnosti, druhý konec ramen pak obsahuje spojovací prvky, které umístíte na duální držák. Navíc zadní strana vesty obsahuje platformu, kde si dokonce můžete umístit držák na V-Mount baterii.
seagul

Proaim Seagul je nejúčinnější podpora pro gimbaly s duálním držákem. Tato podpora je vhodná pro užitečné zatížení do 15 kg. Konstrukce je na první pohled velice složitá, ale není tomu tak. V balení najdete solidní vestu z pěny a prodyšného materiálu, dvě rychloupínací ramena s vyměnitelnými držáky, jeden přesně pro DJI Ronin gimbaly a druhý pro ostatní gimbaly s duálním gripem, dokonce zde je i gumová výplň pro rukojeti, aby Vím neprokluzovali. Ramena lze velice rychle odepnout, pokud se rozhodnete je právě nepoužívat, takže nemusíte nic složitě šroubovat a zapojovat. Oba držáky pro gimbaly navíc mají řadu závitů, takže si můžete pohodlně přizpůsobit vzdálenost gimbalu od těla.


SVORKY-1

V případě, že Váš gimbal, či duální grip neobsahuje závit, či je závit moc vychýlený od středu těžiště, tak tam lze použít svorku. Tyto svorky Vám vytvoří závity na duálním gripu, stativu, řídítkách od kola, a na dalších místech, které dovolí specifikace svorky. Z vlastních zkušeností silně nedoporučujeme nasazovat příslušenství jako monitory, mikrofony a další těžší příslušenství přímo na závit gimbalu. Zjistili jsme, že závity, které obsahují konstrukce gimbalu při větším zatížení vytvářejí vůli přenášející vibraci do motorů gimbalů. Pokud chcete nasadit monitor, či světlo, tak vám vždy doporučujeme použít duální grip, či L grip (viz.info nahoře).

svorka Klasická, pevná svorka s 1/4" a 3/8" závitem pro nasazení na duální gripy všech výrobců. Max.průměr tyče (objektu kam svorku přiděláte) nesmíte být větší než 40 mm. Jaký kloub ke svorce dokoupíte je již na vás. Lze dokoupit kulovou hlavičku s oboustraným šroubem, či rovnou celé kloubové rameno, kterých je hodně a další info k ním naleznete dole v článku.
svorka-red Kompaktní svorka s klasickým kamerovým 1/4" a 3/8" závitem. Svorka umožňuje nasazení příslušenství na povrch do maximálního průměru 40 mm. Oproti klasické svorce, obsahuje flexibilní zakončení, které umožní přizpůsobit se každému povrchu a dokonce otáčet svorkou o 360°Gumové podložky při úchytů zajistí dobrou přilnavost, a použita svorka umožňuje rychlou a snadnou instalaci.
svorka-c Robustní "cečkova" svorka pro upevnění kamerového příslušenství na stůl nebo další povrchy s výškou od 3 mm do 42 mm. Svorka je velice lehká a kompaktní. Konstrukce obsahuje řadu 1/4" a 3/8" závitů a pogumované zakončení proti poškrábání. Nosnost svorky je neuvěřitelných 20 kg
manfrotto

Robustní hliníková svorka od společností Manfrotto s nosnosti 15 kg. Vhodná pro tyčové tvary v rozmezí od 13 mm do 45 mm. Příslušenství se upevňuje pomocí speciálního 5/8" hexa adaptéru. Hmotnost svorky je cca 500 g.

8783 Standardní svorka s kulovou hlavou s nosností 2,5 kg, určená pro montáž externího příslušenství jako: monitory, rekordéry, přijímače či mikrofony, na příslušenství tyčového tvaru (max. průměr 54 mm). Konstrukce obsahuje nastavitelnou svorku s 1/4" a 3/8" závitem, kulovou hlavu s možností nastavení úhlu a pohodlným zámkem. Ideální pro montáž externího monitoru na duální držák gimbalu, stativy, a další zařízení tyčového tvaru.
smallrig 7469

SmallRig svorka s kulovou hlavou určená pro montáž externího příslušenství jako: monitory, rekordéry, přijímače či mikrofony, na příslušenství tyčového tvaru(max. průměr 54 mm). Konstrukce obsahuje nastavitelnou svorku s 1/4" závity a kulovou hlavu s možností nastavení úhlu a pohodlným zámkem. Ideální pro montáž externího monitoru na duální držák gimbalu. Ačkoliv SmallRig máme rádi, zde není potřeba investice do značky, jelikož je tato svorka téměř stejná jako ta předchozí.

svorka 7463

Universální svorka s duální kulovou hlavou od společnosti SmallRig pro upevnění externího příslušenství na tyčové tvary. Svorka je vhodná pro tyče a tyčové tvary do maximálního průměru 54 mm. Na druhý konec můžete připevnit řadu externího příslušenství s 1/4" závit. Hlava je zcela polohovatelná v obou kloubech, takže si dokonale přizpůsobíte úhel náklonu. Toto řešení je inovativní a funguje velmi dobře. Pro nasazení těžších 7" monitorů bychom však volili spíše kulovou hlavičku.

 svorka-takeway Takeway T1 Clampod je universální svorka s nosností až 40 kg, která slouží pro upevnění kamer, DSLR, sportovních kamer, tabletu, telefonu a dalšího příslušenství na tyčové a hranaté povrchy. Zařízení umožňuje spolehlivou montáž na objekty tyčových tvaru o průměru od 0,4 cm do 5 cm a objekty hranatých tvaru o vzdáleností od 0,1 cm do 5 cm. Svorka je vyrobena z kvalitní slitiny hliníku a tvrzeného plastu, takže zaručuje naprosté bezpečí pro Vaš přístroj a dlouhodobou výdrž. Konce čelistí obsahují pogumovaný povrch, který zabraňuje prokluzování. Společnost Takeway nabízí několik variant těchto svorek. Cenově dražší a spolehlivý způsob uchycení.


KLOUBY

Při použití všech dosud zmiňovaných možností uchycení a podpor, budete potřebovat nějaký propojovací prvek mezi držákem a externím příslušenstvím. A k tomu slouží kloubová ramena nebo také "magic army". Kloubové rameno Vám nabízí pohodlný a rychlý způsob uchycení s možností nastavení úhlu, které je většinou v rozmezí 360°. Existují různé typy ramen, důležité je však koukat na nosnost, způsob uchycení a pohodlnost při nastavování.

fazole Rameno s duální kulovou hlavou nebo také "fazolové" je jeden z nejpoužívanějších propojovacích prvků. Nabízí nosnost od 2 kg do 3 kg, při délce 9 cm. Rameno obsahuje kulovou hlavu s 1/4" šroubem na obou strana. Poté stačí jen nastavit příslušenství do potřebného úhlu a pevně zamknout zámek. Rameno je velice solidní a neprotáčí se
7p-obyc Klasické 7" kloubové rameno s nosností od 5 kg do 7 kg. Nejběžnější způsob uchycení příslušenství. Rameno nabízí tři klouby, ve kterých lze rameno nasměrovat, a tak se přizpůsobit připojovanému příslušenství. Klasická konstrukce ramene obsahuje 1/4" šroub se zámkem na každé straně, zde navíc dostanete adaptér pro 1/4" závit a sáňky s dvojitým zámkem. U nás toto rameno najdete i v 11" verzi.
7p-lepsi Mnohem pevnější 7" kloubové rameno s nosností od 5 kg do 7 kg. Nejběžnější způsob uchycení příslušenství. Rameno nabízí tři klouby, ve kterých lze rameno nasměrovat, a tak se přizpůsobit připojovanému příslušenství. Klasická konstrukce ramene obsahuje 1/4" šroub se zámkem na každé straně, zde navíc dostanete adaptér pro 1/4" závit a sáňky s dvojitým zámkem. U nás toto rameno najdete i v 11" verzi. Jediný rozdíl mezi tímto a předchozím typem je kvalitnější spojovací materiál, jinak je rameno téměř identické.
7p-ft

Kvalitní 7" kloubové rameno na našem webu. Nosnost ramene je až 7 kg. Klasická konstrukce ramene obsahuje 1/4" šroub se zámkem na každé straně, zde navíc dostanete adaptér pro 1/4" závit a sáňky s dvojitým zámkem. Slouží pro uchycení světel, externích displejů a dalšího DSLR příslušenství do úchytu "hot shoe"(tak zvané sáňky). Neprokluzuje, neprotáčí se. Zatím máme pouze pozitivní reakce a to od profesionálních kameramanů, kteří tento magic arm využívají v kombinaci s náhledovými monitory a rekordéry.

 pevne-1

Solidní duální kloubové rameno s nosností 2 kg, na rozdíl od standardních ramen, tento ty neobsahuje žádné pružinové prvky. Stačí pouze nastavit vhodný úhel a utáhnout zámek. Rameno obsahuje 1/4" šroub na každé straně, navíc povrch spojení s příslušenstvím je pogumovaný, takže si jej nepoškrábete. Nevýhodou tohoto ramene může být malé rozměry, ale bohatě to stačí pro nastavení v rozmezí 360°. Navíc u nás najdete tento typ ramene v duální verzi, kdy máte možnost nastavení až ve čtyřech bodech.

smallrig

Duální kloubové rameno s nosností 1,5 kg od společností SmallRig. Jediný rozdíl mezi tímto a předchozím ramenem, je design a kvalita materiálu. Funkčnost a nastavitelnost je stejná. Rameno je vhodné pro uživatele, kteří si potrpí na kvalitu. Za nás nejlepší volba pro externí monitory. Společnost SmallRig samozřejmě nabízí i duální verzi tohoto ramene nebo verzi s upevním na NATO drážku.

manfrotto

Společnost Manfrotto nabízí vlastní kloubové ramena s nosností 3 kg, která jsou dlouhá až 53 cm. Jediná nevýhoda je, že se montáž ramena provádí pomocí 5/8" (16mm) spigotu, nebo 1/4" a 3/8" závitu, takže většinou budete muset dokupovat i další spojovací šroubky nebo adaptéry. Ramena jsou velice solidní a nabízí nadstandardní stabilitu.


ŠROUBY

Nejjednodušší a nejlevnější řešení připojení externího příslušenství. Existuje řada šroubu a redukcí, které můžete použít pro upevnění monitorů, mikrofonů, rekordérů, a dalšího příslušenství. Nevýhodou šroubů a redukcí je flexibilita, kdy vy vlastně přicházíte o možnost nastavení úhlu, výšky, apd. Například při upevnění pomocí oboustranného 1/4" šroubu, nikdy nevíte v jaké pozici skončí Vaše příslušenství, vše záleží na závitu oboustranného šroubu, proto většinou budete muset použít vložky.

redukce Redukce pro vytvoření 1/4" závitu v 3/8" závitu. Příklady použití: stativová hlava, která obsahuje spodní 3/8" závit, a vy ji potřebujete dostat na slider s 1/4" závitem, nebo gimbal s 3/8" závitem, apd. Redukci našroubujete nadoraz přímo do 3/8" závitu.
oboustranny-1-4 Oboustranný 1/4" šroub je šikovná pomůcka při rychlém upevnění příslušenství s 1/4" závitem. Nevýhoda, jak už jsme zmiňovali výše, je závit šroubu, kdy vlastně nemůžete předpovědět v jaké pozici skončí vaše vybavení, což lze částečně vyřešit vložkami, ale je to nepraktické. Pokud potřebujete namontovat příslušenství bez ohledu na směr a pozici, tak je to ideální řešení. U nás najdete i verzi z 1/4" závitu a 3/8" nebo verzi od SmallRigu s širší spojovací plochou.
3-8-redukce Pozlacený adaptér pro přechod z 3/8" závitu na 1/4" kamerový šroub či opačně. Vhodný pro různé typy kamerového příslušenství, nejlepší možnost jak rychle zkombinovat dvě zařízení s různými typy upevnění. Tento adaptér lze použít např.: pro nasazení stativové hlavy s 1/4" závitem na slider s 3/8" šroubem. Způsobu využití tohoto adaptéru je nespočet, takže je to jen na Vás.
sanky

Standardní adaptér pro přechod ze sáněk (hot shoe) na 1/4" šroub s dvojitým zámkem. Ideální pro nasazení příslušenství jako mikrofon nebo světlo přímo do sáněk kamery. Tento adaptér obsahuje dva zámky pro uzamčení polohy jak pro sáňky, tak i pro příslušenství. Tento adaptér u nás najdete i ve verzi s jedním zámkem.

smallrig

Profesionální řešení od společností SmallRig. Tento šroub slouží pro spojení vice druhu příslušenství s 1/4" závitem. Konstrukce se skládá z 1/4" šroubu o délce 6,5 mm a solidní hlavičky s vnitřním 1/4" závitem. K čemu tento šroub může sloužit? Jako příklad si vezmeme gimbal Moza Air 2, ke spodní části gimbalu lze upevnit pomocí tohoto šroubu rozšíření o sáňky, navíc pák do stejného šroubu lze namontovat originální Moza tripod, takže nepřijdete o spodní 1/4" závit.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptetak.cz